Гугл мора да плати 22 милиони за кршење на приватноста


Гугл е казнет со 22,5 милиони долари за кршење на приватноста на корисниците на „Сафари“ на конкурентот „Епл“.

Имено иако „Гугл“ ветил дека со апликацијата нема нема да поставува реклами до корисниците на „Сафари“, тој ги бомбардирал со рекламни пораки.

Казната ја пдреди Американската Федерална трговска комисија. „Гугл“ се согласи да ја плати казната, но не призна дека го прекршил претходниот договор и ја нарушил приватноста на корисниците.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1