Tag Archives: apple

Apple на колена – изгуби на суд од Самсунг

Apple не смее веќе да каже дека Самсунг ги измамил клиентите со својот ,, галакси таб,, и мора да му се извини јавно.

______________________________________________________________________________________________________

Снимање за време на протести и политички настани во иднина ќе бидe ограниченo

Епл доби патент со кој ќе им овозможи безжично исклучување на камерита на iPhone, ова предизвика стравувања дека таквите техники може да се користи за да се спречи граѓаните да комуницираат едни со други за време на протестите, или настани, како што се политички конвенции и собранието.

______________________________________________________________________________________________________

За Apple, Македонија нема езера, а Скопје е во планина (Фото/Видео)

Apple воведe сопствени мапи, ни на нив Македонија е чудно преставена.

______________________________________________________________________________________________________

Apple највредна фирма во историјата – го собори Мајкрософт од тронот

  Американската компанија Apple е највердната фирма во историјата, вредноста на акциите на фирмата вчера се искачи на 621 милијарда долари. Американската компанија со овој податок го собори рекордот на Мајкрософт.

______________________________________________________________________________________________________

Гугл мора да плати 22 милиони за кршење на приватноста

Гугл е казнет со 22,5 милиони долари за кршење на приватноста на корисниците на „Сафари“ на конкурентот „Епл“.

______________________________________________________________________________________________________

Епл нема да ја вклучи Јутјуб апликацијата во новиот мобилен софтвер

Епл Inc’s новата верзија на iPone и iPad софтверите нема да ја вклучи апликцијата за популарниот видео вебсајт Јутјуб.

______________________________________________________________________________________________________

Викторија Бекам покрај милионите барала бесплатен Ипод за синот

Имаат милиони а сепак гледаат да пројдат гага. Синот на Дејвид и Викторија Бекам го скршил иподот кој го имал. Бруклин имал ни помалку ни повеќе 1000 долари вреден ипод, и сам си го скршил.

______________________________________________________________________________________________________

Рекордна казна – Google да плати 22,5 милиони за шпионирање

Американскиот државен орган за берзанска контрола донесе одлука гугл да плати оштета од 22,5 милиони долари.

______________________________________________________________________________________________________

Apple им попушти на кинезите – им плати 60 милиони за името iPad

Компанијата Apple одлучила да ја прекине судската голгота и денеска се нагодила со кинеската компанија која ги тужеше дека им го украле името iPad.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1