Apple на колена – изгуби на суд од Самсунг


Apple не смее веќе да каже дека Самсунг ги измамил клиентите со својот ,, галакси таб,, и мора да му се извини јавно.

 Apple го изгуби процесот пред апелациониот суд во Велика Британија во спорот јужнокорејската компанија Самсунг, кого го тужеше во врска со дизајнот на таблет уредите.

Тие го обвинуваа Самсунг дека го украл дизајнот од нив, судот донесе одлука дека тоа не е така и му нареди на Apple да се извини, но тие одбија и се жалеа на апелација. Сега и апелација ја потврди пресудата и Apple ќе мора јавно да се извини.

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1