Apple највредна фирма во историјата – го собори Мајкрософт од тронот


 

Американската компанија Apple е највердната фирма во историјата, вредноста на акциите на фирмата вчера се искачи на 621 милијарда долари. Американската компанија со овој податок го собори рекордот на Мајкрософт.

Акциите на Apple  достигнаа нов максимум, благодарение на оптимизмот во врска со ласнирањето на Ајфонот 5.

Apple  ја носи тутулата на највредна компанија во светот од крајот нa минатата година. Компанијата сега вреди 53 % повеќе од второпласираниот нафтен гигант Ексон Мобајл.

Tags: , , ,

Ирена Чачкова

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1