Рекордна казна – Google да плати 22,5 милиони за шпионирање


Американскиот државен орган за берзанска контрола донесе одлука гугл да плати оштета од 22,5 милиони долари.

Одлуката е донесена откако се потврдија сомневањата дека гигантот ја крши приватноста на корисниците на Епл Сафари, за да може да подобро да ги насочува рекламите.

Сепак оваа сума гугл ја заработува за само 5 часа, а со плаќањето на казната ќе се избегне судски процес. Аферата изби во февруари, сега шпионираните корисници нема да добијат оштета – но американското тело за берзанска контрола ќе се опари.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1