Google слави 14 роденден – торта на насловната на пребарувачот


Google прославува 14 години. Толку минаа од 1998 кога двајцата студенти од Станфорд Larry Page и Sergey Brin ја формираа компанијата која засекогаш го промени лицето на интернетот.

Компанијата прво го славеше 7 септември како роденден – денот кога компанијата е формирана но во 2005 одлучи да го промени и слави 27 септември како совпаѓање со рекордниот број на страни кој овој пребарувач ги индексира.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1