Дијагностицирале рак на бебе од 11 месеци


На малата Џејзи Стовел и е дијагностициран рак кога имала само 11 месеци. Кога се родила имала потешкотии во дишењето, лекарите се обиделе да откријат што го спречува бебето нормално да дише кога плуќата и е здрава. На малото девојче му пронашле мал израсток на окото, а налозите покажале дека станува збор за тумор.baby-hospital bebe

Лекарите одлучиле веднаш да ја оперираат, за среќа успеале да и го спасат окото и видот. Таа сега има 22 месеци а немала ни 30 полни денови кога почнала да прима терапија. За среќа храбрата Џејзи се издржала, иако секои три месеци мора да оди на контрола, таа е сега среќно девојче кое веќе 15 месеци нема рак.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1