ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со освоени 25.660 гласа, СДСМ со 11.157


ДИК ги објави првите изборни резултати парламентарни избори за обработени 62.135 гласа според кој ВМРО-ДПМНЕ има освоено 25.660 гласа, СДСМ 11.157, ДУИ 13.594 и ДПА 5.817

Останатите партии во просек имаат освоено околу илјада гласа.

Гласале 62.135 | 56,21%* излезност

Партија Гласови Процент**
1. СДСМ и др. 11.157 17,96%
2. ДПА 5.817 9,36%
3. ДМ 450 0,72%
4. ДУИ 13.594 21,88%
5. ВМРО-ДПМНЕ и др. 25.660 41,30%
6. НДП 1.109 1,78%
7. НДМ 95 0,15%
8. ГРОМ 1.130 1,82%
9. КПМ 383 0,62%
10. ВМРО НП 545 0,88%
11. СДПМ 179 0,29%
12. ПЕП 21 39 0,06%
13. ПДП 10 0,02%
14. ПЕИ 78 0,13%
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1