До 2017 – 85 насто ќе користат интернет преку телефон


50 насто од светската популација до 2017 ќе користи интернет преку своите компјутери, а 85 насто преку преку 3G или 4G преку нивните мобилни телефони

Истражувањето “Forrester Research World Online Population Forecast, 2012 To 2017 (Global),” открило дека 2.4 билиони луѓе низ светот користат интернет редовно ( најмалку еднаш месечно) од дома, училиште, работа. Се очекува оваа бројка до 2017 да изнесува 3.5 билиони што би било речиси половина од светската популација од 7.4 билиони.

Ericsson го објави исто така своето истражување и предвидува дека до 2017 85 насто од светската популација ќе има 3г и 4Г пристап.

– претплатниците на Smartphone се очекува да достигнат 3 билиони до 2017.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1