Досега невиден вид на кит исплива на брегот на Нов Зеланд (Фото)


Кит-женка со младенче беа најдени на брегот на Нов Зеланд. Ова е прв пат овој вид на кит воопшто да се види иако научниците знаеа за неговото постоење.
Станува збор за кит од видот Mesoplodon traversii, или познат како клунест кит долг 5 метри.


„Ова е за прв пат да ја го видиме овој вид на кит. Досега за постоењето на овој кит знаевме само преку 3 делумно сочувани черепо најдени во Нов Зеланд и Чиле, а кои се стари. Но овој пат имавме среќа да го видиме и истражиме комплетно сочуваниот примерок,, изјавил Рошел Константин од Унивезитетот во Окланд.
Двата кита се насукале и најверојатно задушиле на плажата Опапе на НовЗеланд.
на прашањето зашто толку малку се знае за овој вид китови, научниците велат дека живее во длабочините и ретко или воопшто не доаѓа на брегот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1