Градоначалник се откажал од платата за да купи бурми за сите младенци во градот


Братислав Гашиќ одлучил да се откаже од својата плата како би купил бурми за околу 250 младенци. На бурмите изгравирано е ,,Кнез Лазар и Кнегиња Милица,,

Градоначалникот на Крушевац има плата од 150.000 динари но после сите даноци и давачки остануваат чисти 85.000 и сите ќе бидат искористени за купување на бурмите.

Веќе се купени првите бурми и дадени свечено на еден новопечен брачен пар. Сите младенци кои живеат на подрачјето на Крушевац подолго од 5 години ќе добијат бесплатни бурми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1