Досегашни светски прваци на Мундијалите


1930    Уругвај

nejanmar fudbal brazilУште од првото светско првенство, одиграно во далечната 1930 година, Белгиецот Ланжену дава свој придонес за успехот на Уругвај со 4:2 во финалето против Аргентина. И за оваа судска одлука се смета дека му донесе незаслужена победа на Уругвај.

1934    Италија
1938    Италија
1950    Уругвај
1954    Германија
1958    Бразил
1962    Бразил
1966    Англија

Незаборавна е одлуката на страничниот судија Тофик Бахрамов да го признае голот на Џеф Херст за Англија против германската федерација во финалето 1966-та, иако и до ден-денешен не може да се тврди со сигурност дека топката помина зад гол линијата со целиот обем.

1970    Бразил

1974    Германија

Во 1974 година, пак, германската федерација го надигрува легендарниот тим на Холандија, воден од Кројф, исто така, не без помош на луѓето во црно. Портокаловите, меѓу другото, имаат зошто да се жалат и од судењето во финалето четири години подоцна, кога повторно ја имаат таа несреќа да се соочат против домаќинот на светското – Аргентина.

1978    Аргентина

1982    Италија

Шпанија исто така доби судиски подароци на домашниот Мундијал во 1982 година. Во дуелот против Хондурас и Југославија, Фуријата добива непостоечки пенали, кои им овозможуваат да преминат во следната фаза.

1986    Аргентина
1990    Германија
1994    Бразил
1998    Франција
2002    Бразил
2006    Италија
2010    Шпанија

 

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1