Драма во кичевско: 19- годишник силувал врсничка


Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „силување“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Р.Х. (19) од кичевското село Осој. Него, одредена му е мерка притвор во траење од осум дена и веднаш испратен во општинскиот затвор Битола.siluvano-devojka-1

Пријавениот, на шести овој месец во Кичево, со употреба на сила и закана, ја присилил на обљуба А.С. (19) од Кичево.

Настанот се случил околу 16 часот покрај железничката линија во близина на кичевската населба каде живеела оштетената девојка. Тука, пријавениот Р.Х. од зад грб, мошне брзо и се доближил на девојката и физички ја нападнал ставајќи и ги рацете на нејзиното лице, ја соборил на земја и започнал да ја допира по целото тело.

Оштетената девојка активно се спротивставила и започнала гласно да вика барајќи помош. Пријавениот Р.Х. се обидел со раце да ја допира по устата но одкако не успеал да го спречи нејзиното викање и отпор, веднаш избегал.

Во консултации со Jавен обвинител, полициската станица од Кичево ги презеде неопходните мерки за пронаоѓање на сторителот.

На 13-ти овој месец, Р.Х. е лишен од слобода а потоа, во присуство на Jавен обвинител извршено е соочување со пријавениот и негово препознавање од страна на оштетената девојка.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1