Два нови вируси прават лом на Фејсбук – еве што може да ве зарази


Фејсбук веќе поодмана е мета на новите вируси на хакерите низ светов. Тое ја користата најпопуларнта социјална мрежа за распространување на прогармите кои го оштетуваат компјутерот на сите кои ќе наседнат.

Доаѓањето на новиот ајФон отвори пат на хакерите да направат нови малвери. Имено, веднаш се појавија две нови измами на Фејсбук: во една добивате на подарок iPhone 6, а во друга ве повикуват да гледате гнасно видео, јави Abc7chicago.fejsbuk-izmami

 

Значи, ако налетате на молба да лајкнете некоја страница, пополните анкета и да го споделите тоа, затоа што после тоа ќе добиете светлуцав iPhone – не наседнувајте.

Втората измама вклучува видео, кое ве повикуват да видите како мажот ја отсекува главата на својата жена, затоа што бакнала друг. Доколку „налетате“ на вакво или слично видео, не кликајте, затоа што вирусот прво ќе бара од вас да инсталирате plug-in, кој ќе ви го зарази компјутерот.

Веќе четири илјади луѓе наседнаа на овие измами. Немојте да бидете 4001 жртва.

ZaSe.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1