Дваесет лица починале од колера по ураганот „Сенди“


По поројните дождови, поврзани со ураганот „Сенди“ повторно епидемија на колера на Хаити. Во последните 20 дена животот го загубиле 20 лица.

Бројот на заразени со колера во земјата е значително зголемен поради поројните дождови и поплави, јавуваат локалните власти.
во 2010 година на Хаити од колера животот го загубија над 7.600 лица, а заразени беа 600.000 луѓе. Владата побара и меѓународна помош.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1