Двајца повредени на булевар Илинденска во Тетово


Две сообраќајки со повредени  моторциклист и велосипедист се случиле за изминатите 24 часа на булеварот Илинденска во Тетово. Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски изјави дека една од сообраќајките се случила денеска околу 10.40 часот во непосредна близина на Државниот тетовски универзитет во Тетово. Во неа учествувале товарно возило „рено канго“ со тетовски таблички, управувано од З.А. и моторцикл „хонда“ со бугарски таблици, управуван од осумнаесетгодишен тетовец.

soobrakjajka sudir– Моторциклистот се здобил со телесни повреди и пренесен е во тетовската Клиничка болница каде лекарите констатирале посериозни повреди и најверојатно тој ќе биде задржан на натамошно лекување. Според првичните информации, причина за сообраќајката е недавање првенство од товарното возило а вкупната материјална штета се проценува на околу 30.000 денари, рече Јосифовски.

Втората сообраќајка се случила вчера околу 8.30 часот на крстосницата на улицата „Илинденска“ и таканаречената Брвеничка кривина во Тетово.

Според полицијата, сообраќајката се случила меѓу патничко возило „мерцедес“ со тетовски таблички, управувано од Х.И. од Гајре и велосипедист В.К. од Тетово. Велосипедистот се здобил со телесни повреди и е пренесен во тетовската болница, а по укажаната помош пуштен е на домашно лекување. Според првичните информации од увидот, причина за судирот е непочитување на светлосните знаци на крстосницата од велосипедистот.

Податоците на полицијата покажуваат дека на булеварот Илинденска во Тетово годинава се случиле седумдесетина сообраќајни несреќи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1