ДЗС: Шипковица отсечена – засега нема потреба од евакуација


Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека уште од 19 часот се излезени на терен со дополнителна механизација за справување со поплавите во Тетово и тетовско, јавува ТВ Орбис.

Водата се повлекува, но штетата која ја направи е огромна.

Foto - meteopro.mk

Foto – meteopro.mk

На терен од ДЗС Скопје веќе се излезени екипи, кои се обидуваат да го расчистат патот и да влезат во селото Шипковица, кое е отсечено поради свлечиште на патот.

Екипи од ДЗС се наоѓаа и во Мала Речица, Порој и Тетово.

Од ДЗС апелираат за смиреност кај жителите на овие села, нема потреба од паника.

Дали е потреба евакуација на населението во Шипково ќе се знае по расчистувањето на свлечиштето и влегувањето во селото.

Од другите градови немаат побарано дополнителна механизација, поради денешните поплави – велат од ДЗС – Скопје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1