Единствениот жив роднина на Тесла открива – Последната прегратка со чичо


Единствениот жив роднина на познатиот научник се сеќава на својот дедо: Тој е наследник на познатата лоза, но кога ќе умрам таа крвна лоза засекогаш ќе се прекине, вели.

Во раното детство Никола Тесла за мене беше само чичко. Сите знаевме за неговата репутација и достигнувања, но тоа воопшто не се разговараше во семејството за време на вечерите. Понекогаш татко ми раскажуваше за нивните разговори, но за нас тоа е Никола, а на маса се зборува само за лични, семејни прашања – вели за Новости, Вилијам Тербо (85), единствениот жив роднина на Тесла.Tesla_620x0

Овој витален старец  неколку дена ќе престојува во Белград, каде го промовира документарниот филм на Џозеф Сикорски “Кула луѓе” за неговиот познат предок, кој ќе има премиера на 6 април во Сава центар.

Tербо (српски Трбојевиќ) во последните четири децении се чувствува дека има  “должност да го чува, и понатаму да го промовира името и личноста на Никола Тесла”.

Со радост, но исто така и со тага, ни ја раскажува приказната на последната средба со неговиот дедо кога имал девет години, го посетил Тесла со својата мајка во “Њујоркер”.

– По одмор на брегот на Њу Џерси, ние поминавме неколку дена во Њујорк. Се сеќавам дека мајка ми ме облече да излеземе во некогаш популарниот Радио Сити Театар, и ме информираше дека одиме да го посетиме Тесла. Денес, можеби, звучи смешно, но јас се сеќавам дека јас воопшто не бев среќен за оваа посета, бидејќи како дете ми беше забавата во преден план.

– Слушајќи дека е научник, ексцентрик и ред други приказни очекував класично ракување и бев изненаден кога Тесла ме прегрна и бакна. Нашата посета траеше околу половина час.

Во подоцнежните години, Teрбо, вели , тој открил подлабоко значење на оваа средба. Тој, како и неговиот дедо како дете го загубија својот постар брат.

– Верувам дека гледајќи во мене, тој се потсети на неговиот рано починат брат

Сите во семејството имаат анегдоти и приказни за Тесла, Тербо ги слушаше од неговиот татко Никола Трбојевиќ.

Вилијам тербо е инженер. По успешна кариера, во која тој работел на проекти за оружје означени како “строго доверливо”, овој харизматичен старец неуморно го обиколи светот  и зборува за Тесла и неговото место во историјата.

– Тој е еден од 13-те апостоли на науката, и како таква е признаена низ целиот свет. Неговиот углед меѓу научниците никогаш не бил доведена во прашање – заклучува Тербо.

Вилијам Teрбо текот на последните четири децении има дадено сто интервјуа, учествувал во разни конференции во чест на Тесла, тој е соговорник во десетина филмови и документарни проекти, но, сепак, се издвои на последното достигнување на Џозеф Сикорски.

– “Кула луѓе” го истражува минатото, сегашноста и иднината на единствениот преживеан од лабораторијата на Тесла на Лонг Ајленд и се занимава со неговата идеја за безжична струја. Ова не е фикција, туку биографски филм со многу реални и сериозни информации за човекот чија визија беше “енергија пренесена преку воздух – достапна за секого”

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1