ЕК предупредува за можно присуство на Ешерихија коли во романско овчо сирење


Европската комисија издаде предупредување за можно присуство на бактеријата Ешерихија коли во овчо сирење произведено во Романија, откако Италија сигнализира за заболување на романско дете, кое е хоспитализирано во Фиренца.

Во предупредувањето, кое е издадено преку системот на ЕК за безбедност на храната, се наведува дека овој производ од Романија може да претставува „сериозна опасност“ за заболување.sirenje

ЕК ги предупредува сите земји членки на ЕУ да извршат анализа на ова сирење во дистрибутерските мрежи. Според податоци на Комисијата, романското овчо сирење главно се продава во Романија, Италија, Германија и Франција.

Цревната инфекција, од која страда 14-месечното романското дете, кое било пренесено во болница во Фиренца, е предизвикана од конзумација на романското сирење, потврдија синоќа специјализирани лаборатории во Италија.

Извршените анализи на романската санитарно-ветеринарна служба потврдиле присуство на бактеријата Ешерихија коли во некои млечни производи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1