Ердоган- нов претседател на Турција


erdoganТурскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска на првите директни претседателски избори во земјата, е избран за претседател на Турција уште во првиот круг од гласањето, соопштуваат турските телевизии.

Според делумните резултати врз основа на преброени 43 проценти од гласачките ливчиња Ердоган освоил 56,4 проценти, кандидатот на опозицијата Екмеледин Ихсаноглу 35,9 проценти, а кандидатот на курдското малцинство Селахатин Демирташ 8,5 проценти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1