ЕУ му нареди на Тачи да ги обнови сите срушени гробови и споменици


spomenik srbiВладата на Косово по налог на специјалниот преставник на ЕУ на Косово Самуел Жбогар и по барање на амбасадорот на групата Квинт, донела одлука за издвојување на ,, доволна сума,, на пари за обнова на сите срушени гробови и споменици во последните денови на гробиштата во Косово.

Одлуката ја потпишал премиерот на Косово Хашим Тачи, наведува агенцијата Срна повикувајќи се на извори блиски на специјалниот преставник на ЕУ на Косово.
претходно донесена била одлука за одвојување средства за овнова на 46 срушени надгробни споменици на гробиштата во Косово поле.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1