ЕУ утре ги отвора границите за 15 земји, меѓу нив и Србија и Црна Гора


Советот на ЕУ официјално препорача укинување на ограничувањата за патување за 15 држави, почнувајќи од утре.

Од регионот на листата се само Србија и Црна Гора. На листата се и Алжир, Австралија, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Кина, за која се чека потврда за реципроцитет.

ЕУ потенцира дека листата ќе се ажурира на секои две седмици, во зависност од епидемиолошката слика.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1