Еве како да го исчистите Фејсбук и никој да не ви чепка по приватноста (Видео)


На сите ни се има случено на фејсбук да се види нешто што не сакаме – бидејќи голем број содржини кои ги имате на вашиот профил, не се „прилагодени“ за секого.

20130126-kako-da-gi-ischistite-dosadnite-aplikacii-od-vashiot-fejsbuk-profil-1Но, постои решение –  „Facewash“ алатката и тоа како може да ви помогне.

Како? Едноставно! Оваа симпатична виртуелна метла за вашиот профил може да се подеси во четири чекори и да ја пуштите да го „исчисти“ вашиот Фејсбук профил од недолични содржини и слики на кои денес не сте баш многу горди, а сте заборавиле дека постојат.

„Facewash“ е направена од група на студенти од Универзитетот „Three Kent“, заедно со опциите за пребарување на вообичаени „валкани“ зборови врз чијашто основа се бриши недоличната содржина или пак се менува опцијата за приватност. Со тоа, овозможено е пребарување на линкови кои сте ги лајкнувале, а не требало да бидат видливи на никого освен вам. Корисникот ќе може да пребарува и содржина врз основа на својот јазик, иако е поддржан само англискиот.

Порталот „Mashable“ преенсува дека како и повеќето веб апликации кои се користат на Фејсбук, и „Facewash“ ќе бара пристап до вашите основни информации на профилот, фотографиите и е-маил адресата. Што се однесува до фотографиите, доколку не сте тагнати, ќе морате рачно да ги отстраните, бидејќи алатката нема опција за визуелно пребарување.

Факултети.мк

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1