Еве како да се ослободите од пајаците дома


Пајаците го мразат мирисот на ментол, па наедноставен начин да ги задржите надвор од домот е да капнете неколку капки масло од ментол на ткаенина и да поставите на различни ќошеви низ домот.

Исто како и со ментолот, пајаците не го сакаат мирисот на цитрусни овошја, па задолжително во домот чувајте неколку портокали, лимони и мандарини.pajaci4

Ако ги измиете прозорите со мешавина на амонијак и вода, ќе го спречите влегувањето на нови пајаци во домот. Кога прозорите ќе се исушат, само поминете ги со лист од весник, без да ги премивате со вода.

Свеќи со цимет е одличен начин да го спречите ширењето на пајаци низ домот. Циметот е уште еден мирис кој не го поднесуваат.

Ако имате градина, тераса или балкон, населете неколку бубамари. Овие симпатични инсекти се најголемите непријатели на пајаците, затоа што секој може да изеде и до 50 пајаци дневно. Посадете билки кои привлекуваат бубамари, како копар, анасон или џунџуле.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1