Еве како ќе изгледа новиот Луна Парк во Скопје


По завршениот конкурс за избор на фирма што ќе го изработува основниот проект за новиот Луна-парк, победничкиот тим „Лунар”, составен од младите архитекти Kлимент Патчев, Филип Kонески, Марјан Димиќ и Борис Јурмовски-Борко, кој ја доби првата награда за идејното решение, реши јавно да го сподели својот конкурсен труд, пренесува Build.mk.

luna park

 

Според нив, главен симбол врз кој се темели изработката на Луна-паркот е Месечината. Таа ќе биде лоцирана над едукативниот центар, ќе биде илуминирана и ќе доминира физички над паркот

Возот е подигнат на столбови. Ќе има простор за холограмски и 3Д-проекции, планетариумот, амфитеатарот за предавања, набљудувачка кула во која ќе има ресторан.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1