Еве кои се најголемите должници во Македонија – погледнете ја листата


276,8 милиони евра должат граѓани и фирми за неплатени даноци, придонеси, акцизи и царини, покажува последната листа на должници на Управата за јавни приходи. Од објавата на последната листа до денеска доглот е намален за околу 8 милиони евра.denari

На листата има 431 должници од кои две третини се компании за околу 1100 се граѓани кои не си ги платиле обврските заклучно со мај годинава.
Најмногу се должи за даноци и придонеси, или околу 212 милиони евра.

На листата што секој месец ја објавува УЈП се наоѓаат граѓаните чиј долг кон државата е повисок од 2.000 евра и фирмите со долг поголем од 5.000 евра.

Листата може да ја преземете тука

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1