Еве кои се неработни денови за новогодишните празници


Согласно со Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2014 и 2015 година неработни денови се:

01 јануари, Нова Година, кој се паѓа во четврток.20130226-makedonija zname

06 јануари за граѓаните од православна веросиповест се празнува празникот Бадник и се паѓа во денот вторник.

07 јануари кој се паѓа во среда и е првиот ден од Божик, според православниот календар.

19 јануари (понеделник), Богојавление (Водици).

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1