Еве кои се закити со Оскар


Филмот ,,Birdman“ доминираше на овогодинешното издание на оскарите и го понесе оскарот за најдобар филм во 2014 година.

Филмот Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) е најдобар филм за 2014 година, односно го доби оскарот во таа категорија.

Наградата на режисерот Алехандро Ињариту му ја додели Шон Пен кој на шега рече, кој им дозволи да ја преминат границата.oskar3

– Ние сме тука, не знам како се случи, но се случи, ова е неверојатно. Ја посветувамм нагарадата на сите Мексиканци. Јас сум веројатно човекот со најлош англиски кој ја добил наградата. Би требало да воведат поголеми контроли за луѓето кои доаѓаат од Мексико во САД, рече на шега режисерот Ињариту.

Претходно тој ја доби и наградата за најдобра режија.

Џулиен Мур конечно освои Оскар во својот 5-ти обид. Овојпат за главна женска улога, откако претходно во по два наврати беше номирина за главна и споредна улога.

„Почестена сум што ја добив оваа награда и затоа што стојам тука, сакам да им се заблагодарам на режисерите, на моите родители, на целото семејство. На татко ми што ми го покажа светот. Луѓето со алцхајмерова болест треба да бидат слушнати, треба да бидат видени“, рече Мур.

julien mur

Еве ја листата на добитници на оскарот оваа година

Best Picture: “Birdman”

Best Actress: Julianne Moore, “Still Alice”

Best Actor: Eddie Redmayne, “The Imitation Game”edi refdmajn

Еди Редмејн го доби оскарот за најдобра машка улога во филмот The Theory of Everything.

„Јас сум среќен човек, овој Оскар им припаѓа на сите кои боледуваат од лателарна амиотропкса склероза, овој Оскар му припаѓа на Стивен Хокинг и на целото негово семејство“, рече актерот

Best Director: Alejandro González Iñárritu, “Birdman”

Best Original Screenplay: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo, “Birdman”

Best Adapted Screenplay: Graham Moore, “The Imitation Game”

Best Supporting Actor: J.K. Simmons, “Whiplash”

Best Supporting Actress: Patricia Arquette, “Boyhood”

Best Original Song: “Glory” from “Selma” – Music and lyrics by John Stephens and Lonnie Lynn

Best Original Score: Alexandre Desplat, “The Grand Budapest Hotel”

Best Costume Design: Milena Canonero, “The Grand Budapest Hotel”

Best Makeup and Hairstyling: Frances Hannon and Mark Coulier, “The Grand Budapest Hotel”

Best Sound Mixing: “Whiplash”

Best Sound Editing: “American Sniper”

Best Sound Effects: “Interstellar”

Best Production Design: “The Grand Budapest Hotel” – Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Anna Pinnock

Best Cinematography: Emmanuel Lubezki, “Birdman”

Best Film Editing: Tom Cross, “Whiplash”

Best Foreign Language Film: “Ida” (Poland), Paweł Pawlikowski, director

Best Live Action Short Film: “The Phone Call,” Mat Kirkby, director, and James Lucas, writer

Best Documentary Short Subject: “Crisis Hotline: Veterans Press 1,” Perry Film

Best Documentary Feature: “CitizenFour,” Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky

Best Animated Short Film: “Feast,” Patrick Osborne, director, and Kristina Reed, producer

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1