Еве кој ќе дели поени од Македонија на Евровизија


Изминатите години и не толку јасно беше кои членови одлучуваа за бодувањето на останатите евровизиски песни од македонското жири. Оваа година од Македонија жири комисијата која ќе оценува брои шест члекови.

Прв член е Антонио Димитриевски, а втора на објавената листа е пратечкиот вокал Ана Костова-Костадиновска која настапува со најпознатите македонски музички имиња како и на фестивали.hit-portal-ziri1

Тука е и нејзината колешка Сара Пројковска- Николовска која исто така е музички професионалец и пратечки вокал.

Во жирито ќе се најде и пејачот Александр Белов, новинарката Андријана Јовановска, додека како засилување на списокот е композиторот Николче Мицевски кој на јавноста и стана познат по авторството на Македонско девојче 2 на Каролина Гочева.

Како ќе гласаат од Македонија останува да следиме на претстојната Евровизија.

ХитПортал.мк

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1