Еве колку пари ни требаат годишно за да бидеме среќни


Парите навистина купуваат среќа, но постои граница. Кога ќе се мине оваа граница, трката за поголемо богатство не оддалечува од работите кои навистина не прават среќен – односот со саканите личности, пријателите и личниот живот.

Истражувањето претставеноно од страна на Американската психолошка асоцијација ни открива дека среќа ни носат – 75.000 долари (56.000 евра) годишно, покажа неодамнешно америчко истражување.pari turist

Авторката на студијата др. Миријам Тачел, од државниот Универзитет во Њујорк кажува:

“Емоционалната благосостојба расте со приходите, но нема напредок кога годишните примања ја преминуваат границата од 75.000 долари“.

“Друштво во кое поединци претставуваат предмет за восхит затоа што се многу богати, претставува стандарт за успех кој е недостижен и не доведува до тоа со сите сили да се обидуваме да го достигнеме, така што повеќе ќе работиме и повеќе ќе трошиме” изјави таа.

“Колку што е јазот меѓу она што го сакаме и она што го имаме поголем, толку е поголемо и незадоволството. Помалку материјализам значи повеќе среќа“, додаде таа.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1