Еве што ќе ви се случи ако во Дубаи допрете полицајка


Бидете внимателни ако се изгубите во Дубаи, особено ако ви се брза некаде. Еден недолжен турист од Казахстан завршил во затвор само поради тоа што во Дубаи  допрел полицајка за рамо.

– Беше свртена со грб и разговараше со некои луѓе. Само сакав да и го привлечам вниманието и да ја прашам за насока – раскажал несреќниот маж од Казахстан.dubai policajki

Неговата постапка се смета за вознемирувачка и го довела до прилично непријатна ситуација. Ако биде прогласен за виновен, на мажот му се закануваат шест месеци затвор и прогонство од земјата. Изрекувањето на неговата пресуда е на 7 мај.

Инаку во Дубаи работат околу 1.500 жени. На Запад ги гледаат како единствен пример за феминизам во културниот простор каде што владеат други стереотипи , па тој феномен има важно културно и општествено значење.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1