Еве зошто Италија е во криза – Италијанка за 9 години, работела само 6 дена, а си земала плата


the-euro-aka-debt-slavery-2.0Една Италијанка е осудена на две години максимална затворска казна, затоа што за девет години, колку што била вработена, ефективно на работа минала само шест дена.
Силвија Сарти, по професија медицинска сестра мора да плати парична казна од 25,000 евра на име на оштета на болницата „Sant’Orsola“ во Болоња во која што работела.
Таа се терети дека цело време била на лажно боледување кое го оправдала со фалсификувана потврда за болеста и бременоста.
Полицијата го испитува гинекологот на една друга болница, осомничен дека на Силвија и дал потврда за две породилни болки кои наводно биле подложни на компликации, а медицинската сестра всушност никогаш не била бремена.

Share Button

Tags:

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1