Европа го укина роамингот


Европскиот парламент го изгласа укинувањето на трошоците за роаминг на потрошувачите најдоцна до Божик 2015-та година.

roaming-charges

Станува збор за регулација која што ќе овозможи единствен телекомуникациски пазар без граници, а ќе се подобрат конкурентноста и иновациите во рамки на Европската унија.

Уредбата за тој единствен пазар на телекомуникации денеска е потврдена на седница на Парламентот, откако предлогот иницијално пристигна од Комисијата во септември минатата година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1