Еврото продолжува да паѓа: Стигна на нивото од пред 10 години


Еврото денеска падна на најниско ниво од крајот на 2005 година и се продава за 1,17 долари.

evropska-unija

Ваквата промена на вредноста на еврото, според аналитичарите, поради масовното повлекување на инвеститорите од еврото како валути што уследи, откако Европската централна банка ја олабави монетарната политика и најави монетарни стимули за поддршка на економијата и цените.

Влијание на девалвацијата на еврото имаше и зајакнувањето на доларот како рекација на најавата дека Банката на федерални резерви на САД ќе продолжи со зголемување на каматите.

emagazin.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1