Фантастична глетка: Астрономи со телескоп барале црни дупки ја снимиле божјата рака


НАСА објави фотографија на која се наоѓа нешто што личи на огромна рака, која лебди во вселената.

„Божја рака“, како што ја именувале, поради сличноста со делото на Микеланџело, „Создавањето на Адам“, всушност се остатоци од експлодирана ѕвезда PSR B1509-58 на 17.000 светлосни години од земјата.

Новата фотографија на НАСА, според многумина личи на огромна рака која личи на лебди во вселената. Фотографијата која е снимена во 2009 година, од „Chandra X-ray“ опсерваторијата, всушност бележи нискоенергетска рентгенска светлост, со црвена и зелена боја. Но за првпат телескопот на НАСА, „НУСТАР“, забележал и сина боја.

bozja-ruka

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1