Фатално ЛЕТО: Поради каснување од комарец Наташа заврши во инвалидска количка (ФОТО)


Поради каснување од комарец, Наташа развила Guillain-Barre синдром, што прави човечкото тело да го нападне својот нервен систем.

news_113577

Наташа Портер беше три недели парализирана од вратот надолу, и помина четири месеци во инвалидска количка – и се тоа поради само еден убод од комарец.

Наташа била во Австралија на две недели одмор, добила убод од комарец и за само неколку часа развила т.н.  Guillain-Barre синдром, што  прави човечкото тело да го нападне свој нервен систем. По само четири дена по убодот од комарец Наташа едвај можеше да оди. Лекарите и ‘рекоа дека ова парализа буквално не може да се запре, а која на крајот може и да умре. Наташа била целосно беспомошна. Таа само можела да гледа како ја губи контрола врз целото тело. Таа не можела да се движи од вратот надолу.

137069920039“Секогаш мислев за тоа како тоа може да ми се случи токму мене. Во мојата глава ми се вртеше дека сум само 23 години и не сакам да умрам”, вели Наташа Портер.

Што точно го предизвикува Guillain-Barre синдромот не е утврдено, но околу 60 проценти од сите пациенти го развиваат синдромот кога бактерии или вирус ќе влезе во телото и го тера имуниот систем на напади на нервниот систем. Ова предизвикува реакција таква што нервниот систем едноставно ќе престане да работи.

За среќа, Наташа  закрепна

“Првиот пат кога успеав да се придвижам на само пет секунди, се сеќавам врескав од радост и сите тие аплаудираа”, рече Наташа Портер.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1