Фејсбук ги уби лајковите – никој не го гледа вашиот пост (Видео)


Помина веќе половина ден, а вие сеуште немате ни една нотификација на својот Фејсбук профил? Ни еден, единствен лајк на својот последен статус? Не грижете се, не ве блокирале вашите пријатели, но не важи истото и за Фејсбук.

facebook-tugaЕкспертите ова го објаснуваат кратко и јасно: Вашите пријатели воопшто и немале шанса да го погледнат вашиот пост!

За што станува збор? Ова се случува поради менување на целиот алгоритам на Фејс. Затоа, се потешко е да се видат постовите на другите, а исто така и вашите постови не стигнуваат до сите ваши пријатели или следбеници на Фејсбук. Експертите велат дека главната причина за овие промени е новата политика на Марк Цукенберг, кој со ова сака да ве натера да му платите ако сакате да го промовирате вашиот пост.

Дерек Мулер е автор на ова видео во кое е објаснето зошто никој не ги гледа вашите постови и зошто вашиот ѕид е посиромашен за објави од вашите пријатели

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1