Фетулах Ѓулен ги загуби пензијата и социјалните права во Турција


Исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинија за инспиратор на минатонделниот обид за преврат во Турција, ги загуби пензијата и сите свои социјални права, јави агенцијата Анадолија.gjulen-640x294

Ваква одлука донесе Службата за социјални грижи на Турција, која го зела на разгледување ова прашање по неуспешниот обид за преврат.

Исто решение службата се очекува да го донесе и во врска на останатите учесници во обидот за државен преврат, од 15 јули, дополнува турската агенција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1