Физички нападната косовската новинарка Џара


Новинарката и од неодамна член на Демократската партија на Косово, Арбана Џара синоќа пред полноќ е физички нападната од неколку лица во Приштина.

Таа, во тешка состојба била пренесена во Универзитетската болница и според последните информации нејзината здравствена состојба е стабилна.

Џара, која е поранешен главен уредник на приштинскиот весник „Зери“ и претходно добивала закани.

Во врска со нападот врз Џара регираше претседателот Хашим Тачи, кој на својот профил на Фејсбук пишува дека е вознемирен и загрижен поради нападот врз новата членка на ДПК, дека нема оправдувања за нападот и бара итно расветлување на случајот.

– Целосно е непрфатлива и е за секаква осуда примената на сила и за тоа нема оправдување. Како општетво нема да дозволиме насилството да биде средство на изразување на наше незадоволство, наведува Тачи.

Спред него,овој низок чин не е закана само за Арбана и нејзиното семејство, туку и за начелата и вредностите на демократијата врз кои се гради косовското општество.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1