Фото:Бебе родено „под вел“ – со целосна плацента


Грчки гиниколог на својот Фејсбук профил објави фотографија со ретка појава. Притоа таа стана популарна во целиот свет. Ја нареча „бебе родено под вел“.

Притоа докоторот под фотографијата искоментира „Многу ретка слика“…

Бебе под вел е кога бебето не е ни свесно дека е родено, а излезено е комплетно со целата плацента полна течност обвиткана околу него.

bebe so se placenta

Дали сте знаеле?

– „Под вел“ се родени и Зигмунд Фројд и Наполеон Бонапарта

– Во некои народи во Западна Африка бебиња родени на овој начин се сметаат за посебни и со ,,посебни способности,, а нивната постелка се чува.

– Европските морнари ја чувале постелката како знак на среќа, верувале и дека носи пари.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1