ФОТО: Дали ви се верува дека овој човек има 95 години?


Турчинот Казим Гурбуз е роден во Адана 1920 година. Виманието на јавноста го привлече поради својата виталност, а заради младешкиот изглед смета дека се должи на редовното вежбање, исхраната и позитивниот пристап кон животот.

yogikazim9

Тајната на долговечноста, според неговите зборови, е едноставна и секој може да изгледа како него на тие години. Клучно е редовно да се вежба и да се работи на флексибилноста на телото и зглобовите.

Исклучително е важна и исхраната, а вели дека постојат и супер намирници како, маслинки, мед, свежо овошје и пиперка.yogikazim7

Тој е голем почитувач на јогата и догогодишен учител по древни вештини. Дури и на свои 95 години може да ги изведе и најтешките пози.

Казим е во одлична физичка форма, а наведува и дека има сексуална кондиција на 30 годишен маж.4tur.jpg500

Во 1961 година доживеал тешка сообраќајна несреќа и се парализирал, а докторите му рекле дека има минимални шанси да прооди. Тврди дека се помош на третманите кои сам ги развил, успеал да се крене на нозе. 1tur.jpg5002tur.jpg500

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1