Фото: Играчот на Интер Весли Снајдер има македонски корени


Капитенот на холандската фудбалска репрезентација и играч на Интер, Весли Снајдер, според Википедија, има македонски корени.

snajderИмено, во текстот на најголемата Интернет енциклопедија, посветен на познатиот фудбалер пишува дека тој има баба родена во Република Македонија.

Колку е ова вистина и дали некoј се погрижил да го покани во Македонија еден од најдобрите средни играчи во светот не знаеме, но интересно е да се прочита дека играч од светска класа има македонски корени.

Снајдер играше со Горан Пандев во Интер, во сезоната 2009/2010-та кога заедно ја освоија Лигата на шампионите под водство на Жозе Мурињо.

Ова е линкот од профилот на Весли Снајдер на Википедија

Hitportal

snajder

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1