Фото: Илина пред споменикот на првиот македонец кој се искачи на Монт Еверест – Мурато


Познатата македонска алпинистка Илина Арсова е првата Македонка која успеа да да стапне на врвот на светот и да го искачи Монт Еверест. Триесет и едно годишната аплинистка се искачила на највисокиот планински врв на светот околу 3 часот и 15 минути по полноќ, и тоа сама, а моментално се спушта од врвот.

На оваа фотографија таа е пред споменикот на првиот македонец кој се искачи на врвот на светот, но за жал загина враќајќи се.

10 МАЈ – ПРВИОТ MАКЕДОНЕЦ СТАПНА НА ВРВОТ ОД СВЕТОТ И ОСТАНА ТАМУ ЗАСЕКОГАШ (ВИДЕО)

Фото – Грид

ilina murato

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1