ФОТО: Исполнета уште една желба на Тоше


Местото каде Тоше Проески го наоѓаше својот душевен мир, манастирот „Св. Преображение“ во Крушево ја комплетира својата внатрешност.

По неговата изградба се работи на внатрешното уредување на манастирот, а како што дознаваме завршен е иконостасот кој по желба на Тоше е изработен од бел мермер. Дел е изработен во Србија, дел во Прилеп.

tose-ikona500

Иконостасот ќе биде отворен утре кога е и чествувањето на големиот верски празник Свето Преображение.

Во меѓувреме завршени се сите работи кои се одвиваа околу реновирањето на конакот во непосредна близина на манастирот.

Foto – Kurir.mk

ikonostas2-500 ikonostas1-500

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1