ФОТО: Какви се овие чудни топки кои паднаа од небото во Виетнам?


Два необични предмети за кои се верува дека потекнуваат од вселената, пронајдени се на две локации на северот на Виетнам.

-Небото беше ведро, но одеднаш слушнавме звук сличен на грмотевица, објаснил еден од очевидците.Screenshot_286

Нешто подоцна, луѓето пронашле метална топка со радиус од околу 80 см на брегот на потокот.

После буката “од небото“, на другиот крај на Виетнам луѓето пронашле друга, помала топка, со пречник од 27 см.

Војската во моментов ги истражува и двете области, а засега е познато дека не станува збор за експлозивни направи.

 

Слични топки можат да се најдат и во остатокот од светот, а минатиот октомври беа пронајдени во Шпанија и Турција.

Најверојатно станува збор за остатоци од некоја ракета која после објавувањето на вселенските мисии, остануваат во Земјината орбита.

Според податоците на НАСА, повеќе од 500.000 објекти кружат околу нашата планета, а дел од тој отпад паѓа на Земјата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1