Платини се откажа: Збогум ФИФА


Платини, како и претседателот на ФИФА Сеп Блатер се суспендирани од фудбалот и сите активности поврзани со него на 8 години.Michel-Platini--640x384

Двајцата беа прогласени за виновни за нелегална трансакција во висина од околу 2 милиони евра извршена за советодавни услуги во 2011.

-Се откажувам од трката за претседател на ФИФА. Тајмингот не е добар за мене, не ми е дадена шанса да играм како знам. Извалкано ми е името. Нема да бидам гледан со исти очи како другите кандидати. Збогум ФИФА, збогум ФИФА претседателство, изјавил Платини за Асошиејтед Пресс.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1