ФОТО: Китовите на брегот на Јапонија најавуваат катастрофа!


Една недела пред катастрофалниот земјотрес и цунами кои ја погодиле Јапонија во 2011-тата година, 50 китови биле пронајдени насукани на плажата во префектурата Ибараки, на само 150 километри од епицентарот на земјотресот.

kitovi

Околу 150 китови на 9-ти април се нашле на плажата во должина од четири километри на брегот на јапонскиот град Хокоташи. Повеќето китови се во критична состојба и покрај обидите на крајбрежната стража да ги врати во океанот. Оние кои биле премногу слаби биле успани.

По оваа случка се поставува прашањето: Дали е ова најава за уште еден силен земјотрес?

Oвие китови пливаат во подлабоки води, тие се почувствителни на поместувањето на тектонските плочи во однос на другите цицачи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1