ФОТО: Сом тежок 95 килограми уловен во Преспанско Езеро


Во преспанското село Стење, двајца рибари уловиле сом тежок 95 килограми, а долг 230 сантиметри.

Според зборовите на ихтиологот Живко Џуровски, сомот не е автохтон, но секако постои можност да се населил во Преспа со некое порибување кое се вршело од поодамна во Преспанското Езеро.

– Големината покажува дека условите за живот му одговараат, изјави Џуровски.

Фото – ЗаСе

som500

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1