ФОТО: Свидетелството на Никола Тесла, нема да ви се верува во што бил најслаб


Се појави документ-свидетелство на Никола Тесла од матурскиот испит во учебната 1872-1873 година.nikola-tesla

Она што е интересна е дека славниот научник, немал добри оценки и тоа по предметите физика, хемија и особено геометрија.

И покрај лошите оценки, Никола Тесла прераснал во еден од најголемите научници во историјата на човештвото, па оттука може да се заклучи дека не секогаш оценките се релевантен показател за капацитетот на еден ученик.nikola-tesla-sveditelstvo-640x927

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1