ФРАНЦУЗИТЕ СЕ КРЕВААТ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ: „Јас сум Чарли“


Илјадници луѓе вчера излегоа на улиците на Париз и други градови во Франција во знак на почит на жртвите на масакрот кој се случи во сатиричниот магазин „Чарли Ебдо“.

Многумина носеа натписи „Јас сум Чарли“.

„Кога ја напаѓаме тврдата католичка десница, никој за тоа не зборува по весниците. Изгледа дека Шарли Ебдо има официјално овластување да ја напаѓа тврдата католичка десница.  Но, изгледа дека не смееме да ги исмејуваме муслиманските тврдолинијаши. Тоа е ново правило што нема да го почитуваме“, рече уредникот кој е убиен во нападот уште во 2012-та.

pariz carli2 pariz carli3 pariz carli

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1